Купівля Бізнеса ( Купівля готового бізнесу)

Покупка бізнесу - супровід операцій

Отже, Ви вирішили купити готовий бізнес. Поздоровляємо, це означає що Ви або Ваша компанія успішні, Ви заробили гроші, які хочете вкласти в прибуткову справу.

Але вкласти потрібно так, щоб не було дуже боляче за безцільно витрачені гроші.

Спочатку хочемо Вас попередити що за даними міжнародних аналітиків –десь біля 70 % покупців бізнесу, які купили бізнес грунтуючись на емоціях, або грунтуючись на так званій «ІНТУЇЦІЇ» розачарувалися в покупці вже в перші пів-року. Ці покупці заявили, що ніколи б не купили б цей бізнес знову так швидко, не витративши гроші і час на його ретельну перевірку.

Операції в сфері Mergers and Acquisitions - M&A (купівлі-продажу бізнесу) є одними з найскладніших ділових операцій. Практично в Україні немає сталої практики і нагалудженного законодавства у цій сфері. При проведенні операцій по купівлі–продажу готового бізнесу необхідно враховувати економічні, юридичні, бухгалтерські, податкові, соціальні і психологічні аспекти. Одне невелике упущення здатне серйозно підірвати або навіть зруйнувати бізнес як компанії-покупця, так і компанії-продавця. Єдиний вихід в даній ситуації — купувати бізнес після ретельної перевірки.

Підтвердженням вищенаведених слів є нижчеприведені випадки з нашої практики :

Покупка бізнесу :

  • Купівля бізнесу – (розничної ділерської компанії). Після того, як ми зробили Due Dilligence ( передпродажну перевірку) роздрібній компанії, і виявили що один із засновників таємно оформив компанію, що продається, як «поручителя» на свій особистий кредит на 1 млн.дол.США під 22 % річних на 10-ть років, іноземний покупець відразу відмовився від операції.
  • Купівля бізнесу – (50% долі в крупному експортно-імпортному бізнесу) . Після Due Dilligence ( передпродажну перевірки, яка включала юридичний аудит, податковий аудит, оцінку бізнесу, фінансовий аналіз) крупної експортно-імпортної компанії, були виявлені ризики на 3 млн. євро, а вартість компанії склала ( мінус 22 млн. грн). Це було пов'язано з неефективним менеджментом, великими кредитами, і шахрайством посадовців компанії –продавця. В результаті іноземний покупець запропонував продавцям викупити його 50% частку, і вважав за краще вийти повністю з бізнесу.
  • Купівля бізнеса - деревообробного комплексу. Після Due Dilligence ( передпродажної перевірки) компанії, виявилось, що продавці «ввели в оману» покупців щодо права власності на земельну ділянку під заводом. Виявилось, що земельна ділянка в оренді, а не у власності, і термін оренди вже прострочений. А оскільки ще і продавцем були зіпсовані відносини з місцевою владою ( продавець обіцяв ремонт школи, який не зробив), то оренду продовжувати відмовилися. Покупець відмовився купувати об'єкт.
  • Купівля бізнесу – компаниї продавця імпортної сільгосптехніки. В рамках Due Dilligence ( передпродажної перевірки) ми провели раптову інвентаризацію основних засобів компанії, що продається. В результаті цього було виявлено, що два дорогі об'єкти сільгосптехніки продані, але числяться на балансі компанії, і частина автомобілів практично продана по генеральній довіреності, але числитися на балансі компанії. Покупець відмовився від нечесних продавців.

У теж час, проаналізувавши успіхи і зростання найкрупніших і відоміших міжнародних компаній, можна зробити однозначний висновок що їх зростання, успіх і капіталізація була наслідком ряду успішних покупок бізнесів. Купівлі бізнесів здійснювали або внутрішня група фахівців компанії, чи залучені фахівці аудиторів, юристів. До цих груп входили юристи по господарському, корпоративному, трудовому праву, аудитори, податкові консультанти, оцінювачі, фінансові аналітики, маркетологи, або компанії вдавалися до послуг незалежних компаній-консультантів, які здійснювали процедури Due dilligence, або звичною мовою –процедури перевірки набуваючих компаній ( компанією цілей).

Зростання більшості фармацевтичних компаній, металургійних, енергетичних холдингів, медіа-холдингів обумовлене в першу чергу серіями успішних покупок бізнесу.

Таким чином, купувати бізнес можна і потрібно, якщо він дійсно прибутковий, як заявляють продавці, або він виправдає Ваші особливі очікування.

Для покупки бізнесу необхідно зробити наступне :

  • Перевірити репутацію продавця
  • Провести податковий аудит ( бажано за три роки, які є терміном позовної давності по податках)
  • Зробити юридичний аудит ( зокрема для нерухомості, прав, торгових марок)
  • Провести фактичну інвентаризацію майна
  • Визначити всі зобов'язання, у тому числі і приховувані
  • Визначити всі можливі претензії, суди, позови до компанії, після вашої покупки, і вжити заходи для мінімізації Ваших ризиків.
  • Скласти проект договору купівлі-продажу, який захистить Вас як покупця від багатьох ризиків
  • Продумати процес покупки бізнесу з особливою ретельністю по всіх етапах процедури
  • Визначити з Вашої сторони відповідального за процес покупки і злиття Вашого бізнесу з бізнесом, що купується.
  • Оцінити вартість бізнесу або вартість створення подібного бізнесу з нуля
  • Продумати процес та час відходу старих власників від управління
  • та багато іншого.

 

Приємні і Важливі моменти для покупця :

Витрати на Due Dilligence (передпродажну перевірку), набагато дешевше втрат, які несуть покупці, купуючи неперевірений бізнес

Маючи на руках Due Dilligence-звіт по компанії, яка купується можна понизити вартості компанії до 50 % у результатах торгу, в якому можна спиратися на пункти звіту.

 

Замовляйте послугу ...........

Купівля Бізнеса ( Купівля готового бізнесу)  - АФ «Главбух-аудит» №1